Vychytávky, co mámě usnadní život

Rozhodla jsem se dát dohromady seznam věcí, které mi každodenně usnadňují život při péči o malou. Každá maminka je samozřejmě jiná a těch věcí by se dalo vyjmenovat mnohem víc, ale tohle je pro mě základ.

  1. Rychlovarná konvice s nastavitelnou teplotou – věc, která nám neskutečně ulehčuje přípravu umělého mléka. Máme model od Xiaomi, kde stačilo nastavit si v appce požadovanou teplotu a při zmáčknutí příslušného čudlíku na konvici už jen čekám na signál, že je voda připravena. Nachystat mléko je tedy i v noci v polospánku záležitostí několika málo minut, zvlášť pokud si předem odměřím množství prášku do dávkovače. A zvládne to i tatínek 🙂
  2. Lahvičky, které se dají celé rozdělat – nezbytnost, pokud je miminko krmeno UM. My jsme si oblíbili tyhle protikolikové od značky MAM, dobře se při krmení divé zvěře drží, dají se jednoduše umýt (bez použití lahvového kartáčku) a lze koupit savičky s různě rychlým průtokem. Aktuálně používáme 2 velikosti lahví, od každé 2 ks (tj celkem 4 lahve) – máme vyzkoušené, že malá vypije v určitou dobu více a jindy méně a takto máme vždycky po ruce minimálně 1 připravenou lahev správné velikosti, aniž bychom museli po každém krmení honem letět lahvičku mýt a sterilizovat.
  3. Sterilizátor do mikrovlnky – máme obyčejný od značky Bayby. Za mě nezbytnost zejména v okamžiku, kdy miminko dostává UM a je neustále potřeba vyvařovat lahvičky nebo když potřebujete sterilizovat části odsávačky. Hrnec na plotně mě neskutečně iritoval a i jeho údržba mi přišla složitější než nalít trochu vody a zapnout na 5 minut mikrovlnku 🙂 Jo a „kamarádka“ říkala, že plastová kousátka do sterilizátoru nepatří!!! 😀
  4. Lehátko do vaničky – na začátku jsme ho nepoužívali a říkala jsem si, jak se bez něj v pohodě obejdeme. Pak se malá začala více hýbat, už ji nestačilo přidržovat jednou rukou a přišel čas lehátka. Koupání je teď o dost jednodušší a řekla bych, že se i malá se cítí bezpečněji a více si to užívá. Používám klasické s kovovou konstrukcí potaženou látkou.
  5. Monitor dechu do postýlky – věc, kterou jsem chtěla ještě dřív, než se malá narodila. Jako prvomatku mě hlavně v noci uklidňovalo zeleně blikající světýlko, že je vše v pořádku a miminko dýchá. Na společné spaní v naší posteli s miminkem jsem se opravdu necítila a tohle byl způsob, jak eliminovat spoustu cest k postýlce 🙂 U naší Nanny jsme zažili falešný poplach pouze jednou, když malá „cestovala“ a dostala se pryč z podložky. Pokud si jej nechceš kupovat, v některých porodnicích si lze monitor na domácí použití i zapůjčit 🙂
  6. Aplikace Chůvička 3G (Baby Monitor 3G, pokud máš telefon v angličtině) – za cca 130 Kč perfektní náhrada klasické elektronické chůvičky. Jeden telefon nebo tablet necháš u miminka, druhý u sebe a můžeš jít s klidem třeba na zahradu věšet prádlo. Aplikace tě upozorní, když se prcek vzbudí, můžeš ho sledovat i s obrazem, pouštět mu ukolébavku nebo na něj mluvit. A můžeš samozřejmě i dělat fotky 😀 Appka je dostupná pro Android i Apple zařízení a lze i mít jedno zařízení androiďácké a druhé Apple.
  7. Perlan – netkaná textilie na mytí či utírání dítěte při přebalování. Neděs se nad cenou, prodává se ve velkých rolích, vydrží fakt dlouho a lze ho i prát 🙂 Mně se osvědčil na otírání malé při počůrání namísto vlhčených ubrousků, mám prostě vždycky připravený komínek z nastříhaných kousků a vedle misku s vodou, kam ho namáčím. Používáme ho i při koupání místo klasické žínky, kterou malá bytostně nesnášela.
  8. Řetízek na dudlík – absolutní nezbytnost, pokud miminko používá dudlana a ještě si ho neumí najít a vložit do pusy samo. Naše malá ho má naštěstí jen na usínání, ale chodit k ní na začátku třicetkrát při každém uspávání byl opruz i tak a ještě hledat pokaždé dudlík po celé postýlce, rozsvícet a zbytečně ji tím ještě víc probouzet… Koupili jsme řetízek s klipem a dudlík s kroužkem svítícím ve tmě a aspoň jedna věc byla vyřešena 🙂 Jen si dej pozor, aby řetízek nebyl moc dlouhý a mrně se na něm nemohlo uškrtit!

Záměrně jsem nezařazovala hračky, ale jen praktické věci. Doufám, že tě článek inspiroval. Budu ráda, když přidáš něco dalšího 🙂