Domácí burger s karamelizovanou cibulí a dipem ze zakysané smetany

Jelikož už začalo období grilovaček a zahradních posezení, nemůžu ani já zůstat pozadu a dnes se podělím o to, jak připravujeme burgery u nás doma. Výhodou burgeru je to, že není problém si ho připravit ani doma na grilovací pánvi, když nevyjde počasí podle plánu. Zajímavostí receptu je to, že neobsahuje žádný kečup ani klasickou hořčici – pouze v mase je trochu dijonské.

Co na náš burger budeme potřebovat?

Maso:
mleté hovězí maso (cca 120-150 g na porci – podle hladovosti jedlíka)
jarní cibulku (lze nahradit i klasickou cibulí)
dijonskou hořčici
pepř, sůl
olej na smažení

Ostatní:
housky, do kterých budeme maso vkládat (koupila jsem v Globusu, ale kdo není líný, může upéct sám a pozvednout burger do dalšího levelu)
kelímek zakysané smetany (tučnost podle libosti, nám vyhovuje 12 %)
sušený česnek (dávám ho místo čerstvého, protože nemá tak výraznou chuť a nepřebíjí další chutě)
velká červená cibule
olej nebo máslo na osmažení cibule, ocet balzamiko, cukr, sůl
rajče
vejce (1 do každého burgeru)
podle chuti např. listy salátu či plátek sýra

Nejprve si namícháme směs na maso: smícháme mleté hovězí, najemno nakrájenou jarní cibulku (stačí 1 hlavička na 3 masa), směs opepříme, promícháme a vytvarujeme placky. Ty pak zlehka potřeme dijonskou hořčicí ze všech stran a následně maso osolíme. Do masa můžeme samozřejmě přidat i různé bylinky, ale když je dobré maso, máme ho nejraději takhle bez bylinkové příchuti. Kdo má čas, nechá maso ještě cca 20-30 minut uležet. Kdo pospíchá, holt fázi odpočívání přeskočí, ale šidí se 🙂

Zatímco maso odpočívá, připrvíme si karamelizovanou cibuli: červenou cibuli nakrájíme na proužky o tloušťce cca 3 mm a smažíme ji v hrnci na oleji nebo na másle. Když začne být opečená, přidáme cca lžičku cukru a necháme minutku dvě karamelizovat. Pokud by se začala cibule připalovat, přidáme malinko vody (opravdu jen tak, aby se nechytala). Pak přidáme lžíci balsamika a ještě necháme pár minut provařit. Podle chuti můžeme nakonec ještě dosolit.

Než se cibule dostatečně osmaží, stihneme si ještě připravit dip. Vezmeme kelímek zakysanky, trochu ji osolíme a opepříme, přidáme asi lžičku sušeného česneku a půl hlavičky (ne půl svazku!) jarní cibulky. Všechno zamícháme přímo v kelínku zakysanky, ať si nešpiníme nádobí 🙂 Jeden kelímek zakysanky stačí na tři burgery, pokud budeme dávat dip na spodní i vrchní části housky. Po přípravě dip strčíme do lednice a vytáhneme až těsně před podáváním.

Teď přijdou kouzla s grilem či grilovací pánví. Nejprve upečeme z obou stran maso na burgery – pokud děláme na pánvi, lehce si ji vymažeme olejem, pokud na grilu, olej není třeba. Dáváme pozor, abychom si vyrobili dobré šťavnaté maso, ne podešev 🙂 Pokud se nám k masu vejde slanina, můžeme rovnou opékat i tu. Když je maso a slanina hotová, opečeme si také rozpůlenou housku – každou půlku z té strany, která bude přiléhat k masu. Kdo má rád sunrise burgery, udělá si na pánvi po burgerech nakonec ještě volské oko – hlavně pozor, aby střed zůstal ještě trochu tekutý a mohl se v burgeru roztéct žloutek.

Nakonec zbývá burger už jen složit. Náš je tvořen spodním dílem housky, který jsem pomazala dipem, na něm je maso, několik plátků rajčete, kopeček karamelizované cibulky, volské oko a vrchní díl housky pomazaný opět dipem. Dobrou chuť! 🙂

burger