Jaký byl Engage Prague 2015?

Ve čtvrtek 21. 5. jsem měla příležitost zúčastnit se konference Engage Prague 2015, jež byla zaměřená na social media marketing. Pořádala ji firma Socialbakers, která se zabývá zejména analytikou sociálních sítí. Neviděla jsem sice úplně všechny přednášky, ale i tak si dovoluji tvrdit, že přednášející byli zvoleni výborně a dokázali zaujmout publikum, atmosféra byla skvělá a celkově byla konference na velmi vysoké úrovni nejen na české poměry.

Nechci rozebírat každou jednotlivou přednášku, mým cílem je spíš vystihnout celkovou message konference. Přesto bych ráda vyzdvihla několik speakerů, kteří pro mě byli top: Sabeen H. Ahmad z agentury Publicis, Larse Silberbauer Andersena z Lega a Shiru Feuer z The Walt Disney Company. Velmi zajímavé bylo také povídání Johna Sculleyho (bývalého ředitele Pepsi a Apple) a úvodní vstup CEO Socialbakers Jana Řežába, který mluvil o potřebě nejen data shromažďovat, ale také je skutečně využívat. Pokud budete mít čas shlédnout záznamy jejich přednášek, rozhodně neváhejte! Video je dostupné zde.

Zajímavou závěrečnou tečkou konference byla lavina pubertálních fanynek známé youtuberky Bethany Mota, která byla vpuštěná před posledním tematickým blokem, v němž se právě Bethany zúčastnila diskuze. Bylo fascinující sledovat tu záplavu světel z mobilů a foťáků v jinak setmělém sále, když Bethany přicházela na podium – téměř všechna světla měla původ právě v místě, kde byly usazené její fanynky. Velmi zábavné byly i reakce některých dívek, když je snímal kameraman a přenášel obraz na promítací plátno – např. dělání selfie či schovávání se za kamarádku. Tento případ Bethaniných fanynek jen dokonale ilustroval slova Beau Avrila z Google, že u dnešní generace náctiletých jsou mnohem vlivnější a respektovanější hvězdy z YouTube a podobných kanálů, než klasické filmové a hubení stars.

A jaká jsou tedy nejdůležitější poselství, která na konferenci zazněla?

 • Dělejte datadriven rozhodnutí a volte strategii na základě dat, nestřílejte naslepo!
 • Ujistěte se, že teamy, které mají strategii na starosti, data sdílejí a spolupracují, nefungují jako oddělené jednotky (např. content & engage team vs. marketing team).
 • Vyjasněte si, kdo je vaše cílová skupina a co mají její členové společného, co všechny zaujme. Používejte metodu vytváření person!
 • Není potřeba využívat všechny sociální kanály – volte jen ty, které jsou blízké vaší cílové skupině. Také myslete na propagaci – např. Facebook více podporuje videa nahraná na něj přímo, než videa z Youtube.
 • Mějte metriky pod kontrolou. Je potřeba vědět, co každá z nich znamená, ale taky to, které jsou pro vás relevantní – např. celkový počet shlédnutí videa na YouTube je sice pěkná věc, ale mnohem relevantnější je vědět, kolik lidí sledovalo video 3 sekundy, kolik 10 sekund, kolik ho dokoukalo až do konce.
 • Při tvorbě obsahu není třeba znovu vynalézat kolo – sledujte např. práci agentur a inspirujte se tím, co funguje, aplikujte jejich nápady na svou oblast.
 • Buďte kreativní a v případě působnosti ve více zemích se snažte zapojit lokální kulturu, témata.
 • Nezapomínejte na koloběh analýza – vypuštění postu/kampaně – analýza – úpravy podle analýzy – analýza.
 • Využívejte toho, že lidé jsou od přírody sociální tvorové, rádi sdílí aktivity, chtějí se zapojit. Směřujte např. své posty na sociálních sítích tak, aby se s nimi dokázali ztotožnit, chtěli reagovat!
 • Nepostujte nic, co by vás samotné nenadchlo, co byste sami nechtěli sdílet/co by se nelíbilo vaší matce :). Dejte do toho kus sebe! Nebojte se emocí, snažte se vyvolat vášeň, aby lidé byli ochotni věnovat vaší značce svůj čas!
 • Pokud je to možné, je výhodné spolupracovat s někým populárním/celebritou – ať už jste módní značka, nebo třeba youtuber. Známá osobnost je značka sama o sobě a taková spolupráce může přinést nové fanoušky oběma stranám.

Na úplný závěr bych se ráda podělila o jedno video vytvořené Legem, které právě podporuje sociální aspekt člověka a je opravdu kreativní. Snad se vám bude líbit tak jako mě.